"به نام افریننده همه هستی"

سلام دوستان عزیز.....!

کل تانکها به سه دسته تقسیم می شن :

ضره ایی سنگین:

ضره ایی معمولی:

ضره ایی سبک :

تانکی هستش که قدرت ضره اون کم هستش و توپ اون از 70م م تا  90م م میشه روش نصب کرد ولی در میدان جنگ سرعت بسیار بالایی داره و کارایی بسیار بالا.

 اینجا براتون مطالبی در مورد تانک سبک "توسن "که ساخت داخل هستش رو براتون گذاشتم.تانکهای سبک دارای قدرت کمی هستن ولی سرعت وکارایی بالایی در میدان جنگ دارن.البته در مقابله با تانکهای متوسط و سنگین به هیچ عنوان توانایی مقابله ندارند. ولی در مقابل ضره پوشها سبک و سنگرها و خانه ها و تجمع نفرات کارایی بسیار خوبی داره.این تانکها......................

لطفا برای دیدن ادامه عکسها و مطالب روی ادامه مطلب بکیلید...............!

اگه خوشتون امد لطفا نظر یادت نره....!قلب

اگه خوشتون هم نیومد بازم لطفا نظر یادت نره....!ناراحت

نظر بده تا ایراد کارمو بدونم تا بتونم تصحیش کنم تا دفعه بعد خوشت بیاد.

سوالمتفکرخیال باطلخجالتقلب


 

ایران حدود ۸۰ فروند از این تانک را در خدمت دارد

FV101 scorpion  اسم یک خودروی شناسایی زرهی ساخت بریتانیا است که در صورت نیاز نقش یک خودروی زرهی برای نبرد نیز اجرا خواهد کرد این تانک سبک توسط کارخانه جات ALVIS در کشور انگلستان ساخته شد.

بیش از 3000 از این تانک ساخته و به بیش از 19 کشور از جمله ایران صادر شد .(البته ارتش ایران در حال حاضر این تانک را خود می سازد)

ارتش احتیاج به یک تانک سبک داشت تا بتوتند آنرا با چتر یا با هلیکوپتر در مناطقی مانند پشت خطوط دشمن فرود بیاید تا به انجام گشت و فرستادن اطلاعات رزمی وعملیاتی بپردازد تانک توسن تحت یک سری آزمایشات سخت در آب و هوای سردو گرم  و شرایط محیطی مختلف قرار گرفت و از این آزمایشات با موفقیت بیرون آمد.

تولید این تانک در سال ۱۳۷۶ آغاز شد ولی در آن زمان به دلیل مشکلاتی تعداد کمی از این تانک به مرحله تولید رسید و در سال ۱۳۸۷ تولید انبوه این تانک آغاز شد. توسن بعنوان یک تانک شناسایی با قدرت تحرک و مانور بالا در یگانهای سوار زرهی نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا مورد استفاده قرار می‌گیرد.این تانک با استفاده از الگوی به روز شده اسکورپیون 2000 بهینه‌سازی شده و در بهینه سازی این تانک اقدامات همچمن نصب سیستم کنترل آتش و اپتیک و لیزر با استفاده از تولیدات صنایع داخلی استفاده از موتور داخلی با قابلیت ایجاد تحرک و دوام عملیاتی بالاتر انجام گرفته که کاربری آن را در نبردهای نزدیک و سریع چندین برابر کرده است


 تانک رزمی توسن به یک سیستم مدیریت نبرد و یک دستگاه ارتباطی دیجیتالی ازنوع سیستم پایانه ای اطلاعات مجهز شده است . این سیستم ها برای جمع آوری اطلاعات از دیگر تانک ها و و نیز دادن اطلاعات میدانی منطقه نفوذ و گرفتن دستورات لازم از ستاد فرماندهی مرکزی در صحنه نبرد بکار می روند .این تانک می تواند درمدت 5 ثانیه به سرعت 55 کیلومتر برساعت برسد .

 

تسلیحاتی که بر توسن سوار است عبارت از :

تسلیحاتی که بر توسن سوار است عبارت از : یک قبضه توپ ۹۰ میلیمتری،پرتابگر موشک های نوع طوفان و سیستمهای بهبود یافته هدفگیری و شلیک.ازدیگر ویژگی ای این جنگ افزار اینست که می‌تواند مسافت زیادی را بدون نیاز به حمل با کامیون بپیماید.سرعت جاده ای توسن ۹۵ کیلومتر بر ساعت و سرعت غیر جاده ای آن ۶۵ کیلومتر می باشد.
جنگ افزارهای نصب شونده روی تانک : یک توپ 90 میلیمتری- یک مسلسل 12.7 میلیمتری بر روی برجک - موشک انداز طوفان- سیستم دودزا ی نارنجک انداز به تعداد 8 قبضه نصب شده روی برجک .

مختصات

نوع:تانک سبک
محل ساخت:ایران
زمان ورود به خدمت:۱۳۷۶ تاکنون
کاربران:نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
تولید نخستین نمونه:۱۳۷۶
تعداد واحد تولید شده:احتمالا ۲۰ عدد
جرم:۸ تن
تعداد خدمه:۳ نفر
نوع موتور:دیزلی
جنگ افزار سبک:توپ ۱۲٫۷ میلیمتری
نخستین جنگ افزار سنگین:توپ ۹۰ میلیمتری
دومین جنگ افزار سنگین:موشک توفان